Our team

Chef Jaroslav Bachleda

My life has been closely linked to gastronomy since childhood, as I come from a culinary family. As a child, I liked to help my mother with baking, my father was a long-time chef in Tatra hotels. At work, it is known that I pride myself on order, cleanliness and organisation. Even at home, I store yoghurt in the fridge according to the expiration date.

For seven years I worked in Germany in Frankfurt am Main, where I started as a chef de partie in Mexican cuisine, then in classic modern German cuisine and last year in a steak house in Munich. After returning home, I started cooking at Hotel Lomnica in 2016.

I began the work of chef de partie under the leadership of the chef. From the summer of 2019, I was given the opportunity to lead the main kitchen and worked as a Head chef until the spring of 2023. Subsequently, I felt that I needed a change and wanted to cook more, so I have moved to Kuszmann’s bazár as Head chef, where I now run the kitchen of the PaB restaurant.

Spravte si chúťky na našom instagrame

Držte si klobúky, pokračujeme v horskej jazde! 🎩

🏔️Už 6.júna o 19.00 nás PaedDr. Jaroslav Švorc prevedie všetkými zákutiami našich krásnych Tatier. Pri parádnom remeselnom pivku sa započúvame o živote záchranára, horského nosiča a publicistu a dlhoročného predsedu Tatranskej horskej služby.

Tešíme sa na vás ☺️ Vstup je voľný.

#pabeseda #pabkuszmannovbazar
🍻Čo vám nesmie újsť? No predsa degustačná večera PaB Kuszmannov bazár x Zwicker restaurant
13.6.2024 o 18.00 v Tatranskej Lomnici! 

Link na lístky nájdete v Bio 🧡
#pabkuszmannovbazar #tatranskalomnica
Máme tu nejakých hokejových fanúšikov? 🏒

Tak neseďte doma na gauči a príďte zažiť fandiacu atmosféru k nám do PaB[pub]-u. Všetky hokejové zápasy nášho domáceho tímu si pozriete exkluzívne na veľkom plátne s pohárom remeselného piva PaB k tomu 🍻.

Tešíme sa na vás!
#pabkuszmannovbazar #remeselnepivo #beer #tatranskalomnica
Tešíme sa na vás! 🧡

#pabkuszmannovbazar #tradicnenetradicne